Fă cunoștință cu Comitetul Cetățenilor!
Suntem un grup de studenți masteranzi din opt state membre ale Uniunii Europene. Ne-am cunoscut în perioada studiilor noastre în cadrul Universității și a Centrului de Cercetare Wageningen, unde am început această inițiativă de promovare a inovării agricole responsabile în UE.
Cu experiență în domeniul siguranței alimentare, al legislației alimentare, studiilor de mediu, stiinței plantelor, economiei și al biotehnologiei, ne-am unit forțele pentru a îndemna Comisia Europeană să acționeze. Ne dorim să vedem o îmbunatățire a legislației învechite privind creșterea plantelor în UE.
Doriți să aflați mai multe? Vom fi mereu bucuroși să răspundem întrebărilor dumneavoastră și să vă ascultăm opiniile!
![Lavinia.jpg](../../images/Lavinia.jpg)
Lavinia este medic veterinar, care în prezent studiază masterul în legislația siguranței alimentare și afaceri de reglementare. Ea a cofinanțat inițiativa cu scopul de implementa în UE practici agricole mai progresive și mai durabile.
Lavinia Scudiero
![Oli_edited.png](../../images/Oli_edited.png)
Oli studiază în prezent legislația alimentară și afaceri de reglementare. A cofinanțat inițiativa deoarece scopul ei este de a îmbunătăți sistemul juridic din UE în ceea ce privește siguranța alimentară.
Oli Svilečić
![Eva.jpg](../../images/Eva.jpg)
Eva este un biotehnolog care în prezent studiază masterul în management, economie și studii de consum în științele organismelor vii. Ea a fondat această inițiativă pentru a promova inovarea și progresul în agricultură.
Eva Bataller Perelló
![Dick.jpg](../../images/Dick.jpg)
Dick studiază legislația alimentară și afaceri de reglementare și a cofinanțat această inițiativă considerând că îmbunătățirea reproducerii plantelor poate ajuta tranziția spre o economie bio.
Dick Bakker
![Jibbe.png](../../images/Jibbe.png)
Jibbe studiază în prezent Biotehnologia și a cofinanțat această inițiativă pentru a contribui la legislația UE, cu scopul de a ajuta implementarea unor politici eficiente și sigure de reproducere a plantelor.
Jibbe Keulen
Martina studiază masterul în siguranța în lanțul alimentar, cu specializarea în legislație alimentară. A cofinanțat inițiativa deoarece este convinsă că o actualizare a legislației este imperativă pentu utilizarea sigură, responsabilă și durabilă a noilor tehnici de reproducere a plantelor în UE.
Martina Helmlinger
![LilliSchuetz.png](../../images/LilliSchuetz.png)
Lilli urmează masterul în știința culturilor și a cofinanțat această inițiativă pentru a contribui la soluțiile problemelor globale, cum ar fi securitatea alimentară, durabilitatea mediului, precum și schimbările climatice.
Lilli Schütz
![Omar.jpg](../../images/Omar.jpg)
Fawad studiază masterul în biotehnologie, având experiență în economie și a cofondat această inițiativă de promovare a inovării biotehnologice necesare.
Fawad Omar
![Miguel.jpg](../../images/Miguel.jpg)
Miguel studiază biotehnologia plantelor și este preocupat de viitorul creșterii plantelor în Europa. El a fondat această inițiativă pentru a contribui la siguranța și securitatea alimentară pentru generațiile următoare.
Miguel Leitão
![Miltos_edited.png](../../images/Miltos_edited.png)
Miltiadis studiază masterul în management, economie și studii de consum în științele organismelor vii. El a cofinanțat această inițiativă deoarece crede că, prin utilizarea NPBT-urilor (noi tehnici de reproducere a plantelor), agenții economici pot trece la operațiuni mai durabile, simultan cu creșterea randamentului culturilor.