Náš návrh

Předložili jsme zákonný návrh na novelizaci směrnice 2001/18/ES ve formě iniciativy evropských občanů. Byl zveřejněn 25. července 2019.

 

V našem návrhu slučujeme několik strategických možností novelizace regulatorního systému nových šlechtitelských metod rostlin (NPBTs) v EU. Náš návrh si můžete přečíst zde a naše prováděcí principy zde

Zejména navrhujeme jasné rozlišení NPBTs založených na mutagenezích a technik vedoucích ke konvenčním GMO, jelikož tyto techniky vedou k odlišným produktům.

 

Navíc požadujeme posouzení rizika výsledného organismu více založené na produktu spíše než posouzení založené na technice. To proto, že riziko, pokud je nějaké, je spojeno s produktem a nikoli s technikou k získání produktu.

 

K dosažení toho navrhujeme zřídit pozitivní seznam bezpečných druhově specifických znaků. To znamená, že produkty NPBTs budou vyžadovat spíše oznámení než povolení, pokud zahrnují pouze znaky na tomto pozitivním seznamu, a rovněž neobsahují cizí genetický materiál. Organismy s novými znaky budou nadále posuzovány z hlediska bezpečnosti a budou vyžadovat povolení před jejich pěstováním. 

 

Celkově naše změny směrnice vedou k méně striktnímu hodnocení produktů, které jsou neodlišitelné od produktů získaných prostřednictvím tradičního šlechtění. Zároveň jsou zachovány přísnější požadavky na posouzení rizika u produktů s novými znaky.

Věříme, že tyto více než potřebné změny podpoří účinnější, udržitelné a ke zdrojům přátelské zemědělství napříč EU a vydláždí cestu k vědečtěji založeným strategiím.

© 2019 Grow Scientific Progress. Vytvořeno Wix.com

  • Facebook - Grey Circle
  • Twitter - Grey Circle
Tento web byl vytvořen v editoru webových stránek od
.com
. Vytvořte si svůj vlastní ještě dnes.
Začít